SolvePark

TEST SENARYOSUNUN FAYDALARI

 •  MELTEM HURKU  •  Teknoloji

Geliştirmekte olduğunuz uygulamada oluşabilecek hataları önceden belirleyebilmek için yazılım testleri yapılır. Ancak gözden kaçan hatalar olabildiği gibi hatasız bir projeniz olsa bile, bitmiş uygulamanızın müşterinizin beklentisini ne derece karşıladığı da maliyet ve itibar açısından son derece önemlidir.

Hataların geç fark edilmesi hem maliyet hem de müşteri memnuniyeti açısından olumsuz sonuçlar yaratır. Uygulamanın ilk aşamasındaki hatalar efor maliyeti olarak kabul edilse de sonraki aşamada oluşan hataların sonucu, firmanız için oldukça olumsuzdur.

Uygulamadaki hataların projenin ilk aşamalarında belirlenmesi ve giderilmesi gerekir. Test senaryoları oluşturarak da, istenilen kalite ve standartlara ulaşmak ve maliyeti en aza indirmek mümkündür.

Test senaryoları, geliştirilmekte olan uygulamanın gereklilikleri belirleme ve karşılaşılacak sorunları en aza indirgeme açısından önemlidir. Test senaryolarının amacı; gereksinimlerin, geliştirme süreci sonunda ortaya çıkan ürün ile karşılanıp karşılanmadığıdır.

Geliştirilen uygulamanın müşteriye sunulmasından önce istenilenlerin yapıldığından emin olmak, düzenleme ve geliştirme masraflarını azaltmak, projenin erken aşamasında yanlışları saptayarak sonraya yayılmasını önleme açısından önemli olan testler sayesinde zaman ve maliyetten tasarruf sağlanır.

Test senaryosu, uygulamadaki yazılım ve tasarımın temelindeki gereksinimlerin ve eksiklerin ortaya çıkmasını sağlar. Hata bildirimleri sayesinde de projenin hangi aşamasında ne tür hatalar yapıldığı saptanır ve bunların tekrar edilmesi önlenir.

Maliyetten ve zaman tasarrufunun yanı sıra müşteri ile sağlıklı bir ilişki açısından önemi büyük olan test senaryoları sayesinde, müşterilere istenilen kalitede ürün sunulduğundan emin olunabilir ve memnuniyeti arttırılabilir.

MÜŞTERİLER İÇİN TEST SENARYOSUNUN FAYDALARI

Test, geliştirilmesi istenilen projenin beklenilen seviyede olduğunu belirleme ve projeyi istenilen seviyeye getirme sürecidir. Nasıl ki firmalar başarılı bir yazılım ortaya çıkarmak için test aşamaları belirlemeliyse, müşteriler olarak sizler de istediğiniz uygulamanın beklediğiniz ölçüde olabilmesi için test senaryosu oluşturmalı ve bunları firmalarınızla paylaşmalısınız.

Test senaryolarını uygulamanın içerdiği gereksinimlere ve aşamalara göre hazırlanan modüller, bunlarla birlikte oluşması beklenen sonuçlar olarak açıklayabiliriz. Daha basit anlatacak olursak elinizdeki uygulamanın doğru çalışması ve istenilenlerin doğru yapılması için oluşturulan adımlar ve beklenen sonuçlardır.

Buna bağlı olarak istediğiniz uygulama için test senaryoları oluşturarak beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayan projeler elde edebilirsiniz. Geliştirilmesini istedğiniz uygulamada ne gibi özellikler istediğinizi, gereklilikleri ve beklentilerizi çalıştığınız firmalarınız ile toplantılarda paylaşsanız da proje sonunda istekleriniz tam anlamıyla gerçekleşmemiş olabilir.

Ama uygulamanızdaki tüm isteklerinizi senaryolaştırıp firmalarınızla paylaştğınızda beklentinizin dışında bir proje ile karşılaşmanız yok denecek kadar az.

Firmalarınız, oluşturduğunuz test senaryoları sayesinde projedeki beklentilerinizi her detayıyla görecek ve bu doğrultuda ilerleyecek. Hata raporu ile de siz o senaryolaştırdığınız isteklerin başarılı - başarısız olup olmadığını, hangi adımların yapıldığını görebileceksiniz. Proje aşamasında her adımı görüp kontrol edebiliyor olmanız proje sonunda maksimum memnuniyete sahip olmanızı sağlayacak.

Bir diğer yandan da geliştirilmesini istediğiniz uygulamadaki gereklilerden emin olduğunuz ve bunları her an firmalarınızla paylaştığınız için projeleriniz daha kısa sürede bitecek.

MELTEM HURKU

Software Developer
Yazarın Diğer Yazıları için..