SolvePark

TEST SENARYOSU NEDİR?

 •  MELTEM HURKU  •  Teknoloji

Test, projenin istenilen seviyede olduğunu belirlemek ve projeyi istenilen seviyeye getirme sürecidir. Başarılı bir yazılım ortaya çıkarmak için yapılması gereken en önemli şey test aşamalarını iyi belirlemektir.

Test senaryoları, projenin içerdiği gereksinimlere ve aşamalara göre hazırlanan modüller ve bunlarla birlikte oluşması beklenen sonuçların dökümanlarıdır. Basit bir deyimle elinizdeki modülün doğru çalışması ve istenilenlerin doğru yapılması için oluşturulan adımlar ve beklenen sonuçlardır.

Test senaryolarının amacı; gereksinimlerin, proje sonucu ortaya çıkan ürün ile karşılanıp karşılanmadığıdır.

Önceden hazırlanmış test senaryoları, aktörler tarafından uygulanıp, sonuçların raporlandığı gibi bazı senaryolar otomatik olarak da uygulanabilir.

Test Caseler, bir test senaryosu sonunda beklediğiniz başarılı ya da başarısız işlem gerçekleşmesidir. Testin başarılı sayılması için, test sonuçlarıyla elinizdeki sonuçların eşleşmesi gerekir. Yani pozitif test durumları başarılı, negatif test durumları başarısızdır olarak algılanmamalı, her iki durumun da sonunda değerlendirme yapılmalıdır.

Oluşturulan test senaryoları çalıştırılır ve test sonucu başarılı / başarısız olarak, başlangıçta belirlenen detaylar doğrultusunda raporlanır. Karşılaşılan hatalar raporlanır ve bunların düzeltilip tekrar teste hazır olmaları sağlanılır.

TEST SENARYOSU NASIL OLUŞUR?

Basit bir test senaryosu gövdesi, girdilerle birlikle (gereksinimler) beklenen ve gerçekleşen çıktılardan (beklenen sonuçlar) oluşur. Firma ya da müşteri tarafından istenen ve belirlenen her özellik için bir ya da birden fazla test senaryosu yazılabilir. Beklenen çıktılardan sonraki işlemler test aşamasında doldurulur.

Test senaryoları alanları oluşturulduktan ve gereksinimler girildikten sonra bu girdiler test edilir. Girilen testlerin sonucunu değerlendirme işlemi ise, test sonuçları ile belirlenen çıktıların karşılaştırılmasıyla yapılır.

MELTEM HURKU

Software Developer
Yazarın Diğer Yazıları için..