SolvePark

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINI ÖLÇEN YERLİ UYGULAMA E-DİYET

 •   •  Teknoloji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teknoloji bağımlılığını eleştirmesinden kısa bir süre sonra,  teknoloji bağımlılığının önüne geçecek yerli mobil uygulama önerileri gelmeye başladı. Bu uygulamalardan biri de E-diyet.

Uygulamayı geliştiren ekipte gönüllü olarak Proje Yöneticilği yapan Orhan Tanrıkulu, 2 ay içinde e-diyetin piyasaya sunulacağını belirtti.

Uygulamanın danışmanlığını yürüten, Yeşilay İkinci Genel Başkanı Mehmet Dinç, teknoloji bağımlılığının kontrol altına alınması gerektiğini belirterek konuyla ilgili çalışmalarını şu şekilde ifade etti: Bu konuda en önemli adımlardan birtanesi farkındalık. Bize gelen danışanlara günde kaç saat cep telefonuyla ilgilendiklerin bir kenara not etmelerini istiyoruz. Sonuca baktıklarında hiç de kısa saatler olmadığını uzun saatler teknolojiyle geçirdiklerini fark etmelerini sağlıyoruz. 
Bu farkındalık onları çözüm üretmeye sevk ediyor. 

Arge çalışmalarının sürdürüldüğü uygulamada, kişinin teknoloji bağımlılığı nasıl kontrol edilir? Kaç saat kullanılırsa bağımlı olunur? Bu bağımlılık faydalı kullanıma nasıl dönüştürülür? gibi sorulara çözüm bulması hedefleniyor.