SolvePark

TASARIMCILAR İÇİN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SAĞLAMA YÖNTEMLERİ

 •  ŞAFAK TAHTACI  •  Teknoloji

Artık firmalar bir websitem olsun fikrinden çıkıp daha fazlasının olması gerektiğini anladı ve yenilenmeye gitti. Bununla birlikte bloggerlar ve e-ticaret siteleri gibi yüzlerce insan ve firma da ortaya çıktı. Bu da müşteri memnuniyeti açısından tasarımcılara çok iş düştüğünün göstergesi. Peki müşteri memnuniyetini nasıl sağlarsınız?

HEDEFİNİ ÖĞRENİN

Öncelikle müşterileriniz ile ilk toplantıya gitmeden önce firmayı, dünyadaki ve Türkiye’deki rakiplerini inceleyin. 

Beğendiğiniz web sitelerini gösterin, müşterileriniz de beğendikleri olacak ve bunları size gösterecektir. Bu müşterinizin tarzını anlamanızda yardımcı olacaktır. 

İlk toplantınızda, müşterilerinize hedefin ne olduğunu sorun. Web sitesine gelen insan sayısının çokluğunun değil bu ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesinin önemli olduğunu söyleyin. Dilerseniz Google Analytics raporlarını inceleyin.

İÇERİK VE GÖRSEL BEKLEME

Kurumsal web siteleri bazen 1-2 sayfadan ibaret olabilir. Bu hem daha düşük bütçe hem de içerikleri bekleme süresini minimumda tutmak demektir. Ama aksi durumda -içerikleri müşterilerinizin hazırlaması- bazen uzun süre boyunca içeriğin hazırlanmasını ya da fotoğrafların gelmesini bekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda tasarımınıza uymayan fotoğraflar da gelecektir.

GOOGLE REKLAMLARI

Müşterileriniz Google da ilk sayfada çıkmayı da isteyecektir. Bunun arama bazlı olduğunu; bir süre alacağını, orijinal ve güncel içeriklerin olması gerektiğini anlatın. Yazılımsal olarak üstünüze düşen gereklikleri yapacağınızı söyleyin. Google reklamlarları ve sosyal medya hesapları için bir sosyal medya uzmanıyla anlaşarak daha iyi sonuçlar alabileceklerini söyleyin.

ŞAFAK TAHTACI

Design Director
Yazarın Diğer Yazıları için..