SolvePark

Takıldığınız Soruları Fotoğrafını Çekerek Çözebileceğiniz Uygulama: Google Socratic

 •  Hasan Tepehan  •  Teknoloji

Öğretmenler ve öğrenciler için eğitim kaynakları oluşturulurken iki grubun da karşılaştıkları zorluklar göz önüne alınır. Bu sorunların ne düzeyde çözüldüğü eğitim kaynağının kalitesini ortaya koyar.

Öğrenciler çalıştıkları zamanlarda bazı sorularda takılıyorlar. Sınıfta öğretmenlerine soru sorduklarında öğretmenin hızlıca cevap verebilmesi, bazı öğrencileri üzebiliyor. Sonuçta sorduğu sorunun cevabını bulmak için belki de kendi başına saatlerce uğraştı ancak yine de bulamadı.
Google’ın satın aldığı Socratic uygulaması artık Google AI teknolojisi ile daha da güçlü hâle gelecek. Uygulama, lise ve üniversite öğrencilerine kendi başlarına ders çalıştıkları zaman büyük katkı sağlayacak. Hâlihazırda bulunan kaynaklar arasında bir rehber sağlayacak ve soruları cevaplamalarına yardımcı olacak temel kavramları öğrenciye sunacak.
Öğrenciler bir sorunun fotoğrafını çekebilir ya da soruyu sesli okuyarak sorabilirler. Socratic, soruyla en alakalı kaynakları internetten tarayarak bulacak eğer öğrenciler kitapta yer alan bir tanımı veya açıklamayı anlamazlarsa tanımın fotoğrafını çekerek alternatif tanımlara erişebilecekler.

Özellikle karmaşık problemler üzerinde çalışan öğrencilere çok büyük fayda sağlayacak. Oluşturulan ve eğitilen algoritmalar sayesinde öğrencinin sorusunda bulunan temel kavramlar, tek tek tespit edilecek ve önüne sunulacak. Daha sonra bu kaynakları öğrenebilecekleri videolar, açıklamalar ve çevrimiçi kaynaklar sunulacak. Hatta konuyu daha çok kavramak isteyen öğrenciler için daha ufak çaplı, anlaşılması kolay dersler sunulacak.
Platformda öğrendiklerini gözden geçiren ya da bir sınava hazırlanan öğrencilere yardımcı olmak için 1.000’den fazla lise ve üniversite konusu hakkında açıklama bulunuyor. Google, bu başlıkları yaratmak için eğitimcilerle birlikte çalışmış. Yalnızca iki dokunuşla herhangi bir başlığa ulaşabilir, anahtar noktaları edinebilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz sunulan internet içeriklerine göz atabilirsiniz.

Socratic’in iOS sürümü bugün Google adı altında yeniden yayınlandı. Uygulamanın Android sürümü ise sonbahar aylarında yayınlanacak.

Eğer iOS kullanıcısı iseniz bu bağlantıya tıklayarak uygulamayı edinebilirsiniz.