SolvePark

SIKÇA YAPILAN SEO (ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU) HATALARI

 •  NOYAN KALAY  •  Dijital Pazarlama

Markaların bir SEO uzmanı kullanmaması, yetersiz tecrübe ve yetkinliğe sahip bir uzmanla çalışılması, marka değeri ne kadar büyük olursa olsun, sıkça gördüğümüz SEO hatalarına sebebiyet vermektedir. Arama motoru optimizasyonunun (SEO) uzun bir süreç olmasından dolayı, hataların minimuma indirilmesi SEO ROI'larına (Return on Investment, Yatırım Getirisi) daha kısa veya hedeflenen zamanda ulaşılmasında büyük rol oynamaktadır. Markaların ve SEO uzmanlarının en çok karşılaştığımız ve sıkça tekrar eden hatalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

1- Yanlış veya Eksik Yapılandırılmış Site Ağacı

Sorun: Yetersiz/Eksik içerik sorunuyla kardeş olan bu sorun, sektör ve kelime analizinin yetersiz yapılması sebebiyle site ağaç yapısının hedeflenen kelimelere göre kurgulanmamış olmasından, çoklu dil seçeneğinin yapılandırmasına kadar uzanabilmektedir. Biz "Sandviç Panelleri" kelimesini hedefliyoruz denilip sadece Anasayfa > Ürünlerimiz  sayfasının olması (Eksik: Sandviç Paneller), hedef kelimeyi ekran büyüteciyle arama çalışmaları bu durumun en basit örneklerinden birisidir.

Olası Sorun Kaynağı: Çok ve boş konuşan IT uzmanı, merdiven altı bir web tasarım firması, 360 derece herşeyi yaptığını düşünen bir ajans, işi uzmanına bırakmayan bir kurumsal iletişim, pazarlama veya yönetim.

Çözüm: Sektör ve kelime analizinin doğru yapılması, doğru çoklu dil kurguları, doğru url rewrite yapısı

2- Yetersiz, Alıntı veya Hiç Olmayan İçerik

Sorun: Kopyalanmış bir içerik, veya Sandviç Panel sayfasında sadece "Biz Sandviç Panel üretiriz." tarzında varla yok arasında bir yazı(cık). Usa

Olası Sorun Kaynağı: İçerik yazmaya üşenen kurumsal iletişim veya pazarlama, şirketlerdeki bürokratik sorunlar, tek seferlik para ödediniz ulan yaptık işte websitesini mantığındaki bir ajan

Çözüm: Üretmeniz gereken içerik kopya olmamalıdır. Yeniden yazılabilir ama asla kopya olmamalıdır. Sandviç panelleri ve uzun kuyruk olarak nitelendirdiğimiz bu kelimenin alt türevi 100 tane kelime hedefliyorsanız, ilgili sayfadaki içeriğiniz 100 kelime olamaz, olmamalıdır.

3- Arayüz Kodlama Hataları veya Eksiklikleri

Soru: Arayüz kodlamasında heading elementlerinin yerleştirilmesinden, kurallara uygun arayüz kodlamasının yapılmamasına kadar uzanan eksiklik ve hatalar sürecidir.

Olası Sorun Kaynağı: 3 kuruşa deneyimsiz front-end developer çalıştırılması, front-end developer'a 10 günlük işi sen 2 günde yaparsın baskıları, 360 derece ajans olma uğruna işi hiç o olmayan web ajansları, paraya kıyıp front-end developer almayan ve back-end developer'ını bu işide yaparsın dedirten reklam ajansı.

Çözüm: W3 validasyonuna uygun, sayfaların hangi kelimelerle eşleşeceğini bilen, SEO hakkında bilgisi olan bir arayüz tasarımcısının projeye atanması

4- Mobil Uyumsuzluk

Sorun: İçeriğin veya websitesinin mobil cihazlarda %100 mobil uyumlu olacak şekilde tasarlanmamış olması

Olası Sorun Kaynağı: Mobil arama hacminin masaüstünü geçtiğini bilmeyen yanlış veya hiç yönlendirilmemiş yönetim, bilgisiz dijital pazarlama departmanı, 500 TL'ye websitesi yapan merdiven altı firmalar

Çözüm: Websitenin bütün cihazlarda tam uyumlu olacak şekilde gözükmesi geremektedir. Test etmek amacıyla hem online bir mobil uyumluluk aracı kullanılmalıdır, hem de olası arayüz hataları sebebiyle ya manuel olarak bulunabilecek bütün cihazlarda test edilmedi yada yine bu işlevi yapan online bir araçla test edilmelidir. Burada akılda tutulması gereken önemli bir nokta, herkes mobil cihazını dik olarak kullanmayabilir. Yatay testleri de yapmanızı şiddetle öneririz.

5- Yüklenme Hızının Optimize Olmaması

Sorun: Adres barına yazdığınızda çok geç açılan websiteleri, isteklere geç cevap veren sunucular bu durumun en sık göze çarpan sorunlarıdır.

Olası Sorun Kaynağı: Ucuz hosting alıması, benim websitem 4k göstersin mantığıyla görsellerin optimize edilmemesi. Aile albümü koyar gibi her resmi koyup Lazy load tarzında kullanıcı gittikçe yüklenme mantığının kurgulanmaması, biz websitesini yapar koyarız mantığı, SEO bütçesinin bulunmaması

Çözüm: Websitesinin mutlaka Google Page Speed testten geçiriniz. Bu veya buna benzer test araçları sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

6- Canonical ve Nofollow Etiketinin Yanlış veya Eksik Kullanılması

Sorun: Özellikle oradan buradan EKSİK okuyup mantığını tam anlamayan bir SEO uzmanı veya Web Geliştiricinin yaptığı bir hatadır. Bu hatanın sonucu kritik olabilir. SEO yapmak isterken eldekinden olabileceğiniz bir durumdur.

Olası Sorun Kaynağı: Tecrübesiz veya eksik bilgiye sahip SEO uzmanı veya web geliştirici

Çözüm: Çok sık bilinen bazı yanlış örneklere yer verelim. Nofollow etiketi sadece dış linkler için kullanılmaz. Arama motoru sayfasında HİÇ arama sorgusu olmak istemediğiniz (örneğin Şifremi Unuttum sayfası) iç linklerde de kullanmanız fayda yaratacaktır. Bir sayfada 2 tane aynı sayfaya link varsa (Bakınız E-Ticaret siteleri, kategori sayfaları) bir tanesini no-follow olarak etiketlemeniz büyük fayda getirecektir. Bunu yaparken text olan linki lütfen nofollow olarak etiketlemeyiniz ;). Bilindik yapılan hatalara gelecek olursak, arama sonuç sayfalarında Canonical etiketi kullanılmaz. Evet Google arama sonuç sayfası içinde arama sayfası göstermeme eğilimidedir, fakat burada NOINDEX tercih edilmelidir. Bir diğer yanlış kullanım örneğiyse eksik kodlamadan gelmektedir. ?UTM_source= tarzında reklam veya takip için kullanılan bir dijital pazarlama ve ? işaretini görmezden gelen bir Canonical kullanımı yapıldığında, yarardan çok zarar getirecektir.

7- Eksik veya Hiç Olmayan Title & Meta Etiketleri

Sorun: Title veya Meta kurgusunun yapılmamış olması veya hiç kullanılmamış olması Tıklama oranlarını (CTR) ve dolayısıyla sıralamaları etkileyen bir faktördür.

Olası Sorun Kaynağı: SEO bütçesinin olmaması, nadirde olsa bu kurguda doğru kullanım yani kurguyu bulamayan SEO uzmanları

Çözüm: Kurgunuzu sektör ve kelime analizinin ardından yapılacak olan sayfa kelime eşleşmesinden sonra yapınız. Standartlara göre birbiriyle aynı olmayacak şekilde bir kurgu oluşturunuz.

8- Search Console'u Takip Etmeme

Sorun: Google'ın resmi aracı olan Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools - GWT), Google ile aranızdaki köprüdür. Potansiyel gözden kaçırdığınız kelimelere, websitenizin durumundan, yüksek hatalara kadar bu araç ile görebilirsiniz. Böyle bir aracı kullanmamak elinizdeki silahı ateşlememek demektir.

Olası Sorun Kaynağı: Sektöre yeni giriş yapan SEO uzmanı, SEO ile uzaktan yakından alakası olmayan pazarlama departmanı

Çözüm: Kullanın, kullandırınız. Özellike Search Analytics sizlere uzun kuyruk kelimeleri bulmanızda oldukça yardımcı olacaktır.

9- Sayfaları Yanlış Kelimlere Göre Optimize Etmek

Sorun: Sektör veya kelime analizi yapmadığında veya yapılıp eşleştirme yapılırken kararsız kalınan durumlarda ortaya çıkan bir sorundur.

Olası Sorun Kaynağı: Kararsız SEO Uzmanı, Eksik veya Yanlış Yapılandırılmış Websitesinde Emeği Geçen Herkes, Ben Her Kelimede Sıralama İsterim Diyen Bilinçsiz Marka Tarafı

Çözüm: Ağaçlandırmanızı, Kelime analizinizi gözden geçirin. Yakın sayfalar mevcutsa bunları ya birleştirmeli yada biraz daha ayrıştırmalısınız. Marka tarafından gelen ben her kelimeyi isterim mantığına asla Evet demeyiniz. Bu evet size sorunlara yol açacaktır.

NOYAN KALAY

Chief Marketing Officer
Yazarın Diğer Yazıları için..