SolvePark

NEDEN TEST SENARYOSU OLUŞTURULMALI?

 •  MELTEM HURKU  •  Teknoloji

Projelerde çıkan hataların geç fark edilmesi hem maliyet hem de müşteri memnuniyeti açısından olumsuz sonuçlar doğurur. İlk aşamalarda karşılaşılan hatalar efor maliyeti olarak kabul edilir ama sonraki aşamada çıkan hataların sonucu, hem maliyet hem de firmanızın itibarı açısından olumsuz olur.

Test maliyetleri, projenin hangi aşamasında hangi hatayla karşılaşıldığıyla ilgili olarak farklılık gösterir. Bu yüzden hataların projenin ilk aşamalarında belirlenmesi ve giderilmesi gerekir. Test senaryoları oluşturarak, istenilen kalite ve standartlara ulaşmak ve maliyeti en aza indirmek mümkündür.

Test senaryoları, proje yapım aşamasındaki gereklilikleri belirleme ve karşılaşılacak sorunları en aza indirgeme açısından önemlidir. Test senaryolarının amacı; gereksinimlerin, geliştirme süreci sonunda ortaya çıkan ürün ile karşılanıp karşılanmadığıdır.

FİRMALAR İÇİN NEDEN GEREKLİDİR?

Projenin müşteriye sunulmasından önce istenilenlerin yapıldığından emin olmak, düzenleme ve geliştirme masraflarını azaltmak, projenin erken aşamasında yanlışları saptayarak sonraya yayılmasını önleme açısından önemli olan testler sayesinde zaman ve maliyetten tasarruf sağlanır.

Test senaryosu, yazılım ve tasarımın temelindeki gereksinimlerin ve eksiklerin ortaya çıkmasını sağlar. Hata bildirimleri sayesinde de aynı hatanın tekrar edilmesine engel olur.

Testlerin amacı sonradan oluşabilecek bir hatayı önceden bularak hem maliyetten hem de zamandan tasarruf etmek ve hatanın daha hızlı çözülmesini sağlamaktır. Müşteri ile sağlıklı bir ilişki açısından da test senaryosunun önemi büyüktür. Bu sayede müşteriye istenilen kalitede ürün sunulduğundan emin olunabilir ve müşteri memnuniyeti arttırılabilir.

 

MELTEM HURKU

Software Developer
Yazarın Diğer Yazıları için..