SolvePark

NEDEN OLMASIN ?

 •  MELTEM HURKU  •  Teknoloji

         Yeterli zeka seviyesine sahip her insanın cinsiyet ayrımı yapmadan yapabileceği mesleklerden biri de YAZILIM. Ancak çoğu meslekte olduğu gibi başına " Kadın " kelimesi getirildikten sonra sıra sıra entry lerde "şöyle kötü, yok doğasına aykırı..vs" kategorisine sokulan meslek grubu.

          Ülkemizde ve bir çok ülkede olduğu gibi başarılı bir çok bayan yazılımcı mevcuttur.Kod kaliteleri gayet de özenli, temiz çalışanı , başkasını düşünerek kod yazanı , yeniliğe açık kendini sürekli geliştirmeye çalışanı , işini çok ama çok severek yapanı bol miktarda bulunur hatta çoğu erkek yazılımcıdan daha derli toplu yazarlar . Neredeyse her fonksiyon ve class için mention ile açıklama yaparlar.

Bu konuya geçmişten örnekler verelim;
1- Tarihin ilk bilgisayarı olan ENIAC 'ın programcılarının tamamı kadındır. Marlyn Wescoff, Fran Bilas, Ruth Lichterman, Kay McNulty, Adele Goldstine’den ve Betty Snyder’den oluşan bu grup Moore School of Engineering firmasında ENIAC (Elektronik numara entegreli hesaplayıcı) üzerinde çalışmalar yaptılar. Bu bayanlar bombalama ve ateş etme yörüngelerini hesaplama işini üstlenmişlerdi.

 

2- 1952 Yılında dünyanın ilk derleyicisini (compiler) Grace Hooper geliştirdi.Grace Hopper, ABD donanması mensubu bir bilgisayar bilimcisidir. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, Programlama dilleri için ilk derleyiciyi gelişirmiştir. Aynı zamanda ilk modern programlama dillerinden biri olan Cobol’un geliştiricilerinden biridir.

 

3-  Günümüzde kullandığımız tüm yazılım uygulamalarının tasarım prensibi olarak bilinen SOLID prensiplerinin L' si Liskov's Substitution prensibinin isim annesi Barbara Liskov'dur.

 

 Kısacası her şey kişilikle alakalıdır cinsiyetle değil... 

MELTEM HURKU

Software Developer
Yazarın Diğer Yazıları için..