SolvePark

MOBİL CİHAZLAR İÇİN HANGİSİ DAHA FONSKİYONLU?

 •  ŞAFAK TAHTACI  •  Teknoloji

Mobil cihazlarda içerik gösterimi, masaüstü cihazlara göre daha zordur çünkü masaüstünde sahip olduğunuz alan fazladır. Mobil cihazlarda ekran genişliği sınırlı olduğu için, içerik uzunluğunu ve içeriğin görüntülenme şekli scroll oranına etki eder. Liste görünümünde, metin ağırlıklı, görselin küçük kullanıldığı ya da kullanılmadığı bir dizilim etkindir ve kullanıcılar detay sayfasına gitmeden önce de içerik hakkında bilgi sahibi olur.

Grid yapısı ise liste görünümünün tersine görsellerin ağırlıklı olduğu ve metinlerin daha kısa tutulduğu bir dizilimdir. Kullanıcı detay sayfasına gitmeden ön bilgi sahibi olamayacaktır ve bu yapı uzun sayfalara ve çok daha fazla scroll yapmamıza neden olur.

Liste görünümünde, tasarımdaki görsellere bakmakla kalmaz kısa açıklama metinlerini de okuyacak ve gideceğiniz sayfayla ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

Grid yapısında, açıklamalar arka planda kalır bu yüzden gideceğiniz sayfa için görseller belirleyici olacaktır.

Liste ya da grid görünümü seçimi, içerik türüne göre değişiklik göstermelidir. Mobil arayüzü hazırlarken bunları göz önünde bulundurmak, kullanıcıların az zamanda daha çok içerik görüntülemesine imkan sağlayıp, kullanılabilirlik açısından önemli olacaktır.

ŞAFAK TAHTACI

Design Director
Yazarın Diğer Yazıları için..