SolvePark

FACEBOOK'TA ETKİLEŞİMİNİZİ ARTTIRACAK 7 İPUCU

 •   •  Dijital Pazarlama

Yapılan yenilikler ve değişen algoritmayla birlikte güçlü paylaşımlar yapmak gitgide zorlaşıyor. İşte paylaşımlar için sizi reklama yönelten Facebook’ta etkileşiminizi arttıracak 7 ipucu:

- Hedef Kitleye Uygun İçerikler Üret

Facebook panelinde yer alan İstatistik ekranında Gönderi Türlerini inceleyip video, fotoğraf, durum veya bağlantı gönderi türlerinden hangisinden daha çok etkileşim aldığınızı tespit edip, paylaşımlarınızın yoğunluğunu ve sosyal medya planlamanızı bu çerçevede revize edin. Hedef kitlenizin ilgilenebileceği içerikleri üretin. Önemli olan sizin neyi sevdiğiniz değil, hedef kitlenizin neyi sevdiğidir.

- Doğru Zamanlama

Etkileşimi arttırmanızın en kritik yöntemlerinden biride doğru zamanlamayı bulabilmektir. Facebook'ta en iyi etkileşim zamanları veya zamanlama grafikleri altında yüzlerce içerik bulabileceğiniz gibi asıl önemli olan hedef kitlenize göre bu çizelgeyi deneme yanılma yaparak kendinize göre geliştirmenizdir. Öğretmenlere yönelik bir kitleniz varsa, gece 3 de mesaj atmanız etkileşimi oldukça azaltacaktır.

- Video Kullanımı

Cisco verilerine göre 2017 yılında yapılan paylaşımların %70'i video olacakk. Yine yapılan araştırmalara göre ürün videosu izleyen insanların alma eğilimi %85 oranında artmaktadır. Facebook tarafında da bu durumda değişen birşey bulunmamaktadır. Video içerik pazarlamasının yükselen bir değeridir ve video içeriği üretmeniz oldukça önem taşımaktadır.

- CTA (Call To Action) Kullanın

Yazılarınızda veya kullandığınız görsellerde Call to Action yapmanız yani kitleyi bir aksiyona yönlendirmeniz önem taşımaktadır. Sıklıkla gördüğünüz örnekleri hatırlatacak olursak, X diyenler Beğen, Y Diyenler Paylaş yada bu durumu doğru bulanlar Beğen gibi aksiyonlar alabilirsiniz.

- Doğru Sıklıkta Etkileşime Geçin

Çok sık iletişime geçmek hedef kitlenizi sıkacağı gibi olması gerektiğinden az iletişime geçmekte sizi unutturacaktır. Orta yolu bulmalısınız.

- İçeriklerinizi Uzun Tutmayın

Facebook gibi hızlıca geçilen platformlarda uzun bir içerik oluşturmak hedef kitlenizde kim okuyacak etkisi oluşturur. Oluşturduğunz içerik basit, anlaşılır ve olabildiğince kısa olmalıdır.

- Kitlenize Sorular Yöneltin

CTA (Call To Action) mantığında olduğu gibi hedef kitlenize sorular yönelterek etkileşime geçmeye itin.