SolvePark

DİJİTAL PAZARLAMADA SIK SIK YAPILAN 8 ÖLÜMCÜL HATA

 •  NOYAN KALAY  •  Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın 2010 yılından itibaren Türkiye'de kazandığı ivme, şirketlerin dijitalleşmesi için önemli bir ilham kaynağı oldu. Hata yaparak öğrenilen süreçlerde, tekrar eden aynı hatalar ise şirketler için önemli bir kayıp. Peki nedir bu dijitalde yapılan ve kriz yönetimi oluşturan hatalar?

Sizler için bu hataları derledik. İşte dijital pazarlamada sık sık yapılan önemli 8 hata:

1- Dijitale Üvey Evlat Muamelesi Yapmak

Dijital bir üvey evlat değil, şirketin markalaşma adımlarında ve gelir modelinde rol oynayan önemli bir ayağıdır. Yeterli bütçe ayrılmaması veya offline-online bütçe arasındaki dengesizlik sizleri dijitalin gelir ve markalaşma potansiyelinden mahrum bırakabilir.

2- Bir Sonraki Aşamayı Düşünememek

Evet bir sonraki adım neredeyse bütün pazarlama faaliyetlerinde oldukça önemlidir. Bu durum dijital tarafta dönüşüm değerlerini düşürmeye geldiğinde kritik bir hal alacaktır. Websitenize trafik çekmeye başladınız; yeniden pazarlama adımını düşünmemek veya akıllı öğrenen bir sistemi en başından entegre edememek bütün işi en baştan yapmanızı gerektirecektir.

3- Başlatmak ve Bırakmak

Bir sonraki adımları düşünmeden veya yeterince analiz yapmadan herhangi bir projeye başlamanızı önermemekteyiz. Haydi sosyal medya hesaplarını açıyoruz diye girişilip, terkedilen yüzlerce ölü sosyal medya hesapları bu duruma en güzel örnektir. Unutmayın ki ölü bırakılan her çocuk, yeterince aktif olmadığınız için negatif bir etki bırakır.

4- Mobil ve Tablete Yeteri Önemi Vermemek

Mobil ve tablet platormlarında uygulama ve/veya web tarafındaki satın alma ve giriş çıkış oranları; masaüstü kullanımının önüne geçtiği bir gerçek. Kullanıcı deneyimlerini, grafik tasarımları, offline veya dijital pazarlama stratejilerini bu gerçeği göz ardı ederek yapmak, ölümcül bir hata olacaktır.

5- Herşeyi Ölçmek Fakat Aksiyon Almamak

Dijital pazarlamada herşeyi ölçüp data toplamak önemli bir adımdır. Fakat kullanılmayan bir data, sizi tatmin etmekten öteye gidemeyecektir. Satın alma sayfanızda artan bir çıkış oranı mı tespit ettiniz? Sorunun kaynağını biliyor musunuz? Aksiyon almak veya A/B testleri yapmak için vakit kaybetmeyin.

6- Raporları Sadece Kampanya Bitiminde Yorumlamak

Dijital pazarlamanın offline pazarlamadan en büyük farkı anlık ölçümlenebilir olmasıdır. Anlık olan her şeye müdahale edip geliştirebileceğiniz için, raporları sadece kampanya bitiminde yorumlamayın. Gerektiğinde belirli koşullarda gerçekleşecek tetikleyiciler oluşturun.

7- Alıntı Görsel Kullanmak

Alıntı görsel kullanımı şu ana kadar başınıza maddi veya manevi bir olay açmamış olsa da, açmayacağı anlamına gelmemektedir. Karşılaşabileceğiniz bu olası soruna en başından önlem almanızı öneririz.

8- Dijitalin Anlık Akışına Ayak Uyduramamak

Dijital anlıktır, geçmiş veriler ışığında anı yaşamaktır. Gün içinde değişen trendlere ayak uydurmak, anlık müdahaleler ve stratejiler çizmek, dijitalde maksimum faydayı almanızı sağlayacaktır.

NOYAN KALAY

Chief Marketing Officer
Yazarın Diğer Yazıları için..